Powstanie Warszawskie / 71 Rocznica
Dodane przez Administrator dnia Sierpień 01 2015 17:01:00

Dnia 1 Sierpnia 1944 r. O godz 17:00 (tak zwanej "Godzinie W") Rozpoczęło się jedno z najbardziej tragicznych oraz krwawych powstań świata, Powstanie Warszawskie.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciwko Niemcom, a politycznie przeciwko ZSRR aby wiedzieli że nie chcemy od nich żadnej pomocy i że potrafimy obronić się sami oraz aby odbicie Warszawy nie było przypisane komunistom.

W 1943 roku stało się jasne że Niemcy przegrają wojnę i że prędzej czy później upadną, dlatego polskie podziemie zaczęło organizować plan odbicia ziem Polskich nastąpiła rekrutacja ochotników do powstania.

Podczas Powstania Polskim Podziemiem dowodzili:
-Gen. dyw. Tadeusz Komorowski "Bór"
-Gen. bryg. Leopold Okulicki "Niedźwiadek"
-Gen. bryg., Antoni Chruściel "Monter"
-Gen. bryg. Tadeusz Pełczyński "Robak"
-Płk Janusz Bokszczanin "Sęk"
-Płk Jan Rzepecki "Prezes"

Na ochotników do Powstania zapisywało się wielu Obywateli Warszawy i nie tylko. Najwięcej z nich było młodymi ludźmi a niektóry nawet jeszcze dziećmi co świadczy tylko o tym że kiedyś polska młodzież była uczona od niemowlaka Patriotyzmu, honoru, a przede wszystkim kochania ojczyzny.

Na początku powstańcom szło gładko przejęli wiele strategicznym punktów praktycznie bez strat ponieważ Niemcy kompletnie nie spodziewali się powstania, a przy najmniej władze w Warszawie.

Niestety po kilku tygodniach powstanie zaczęło upadać, brakowało min. Żywności amunicji oraz obiecanej pomocy ze strony Brytyjczyków.
A co najgorsze Niemcy wyprowadzili kontrofensywę z ciężkim sprzętem.

Po dwóch miesiącach powstanie upadło 1 Października 1944.

Należy pamiętać także o obywatelach samej warszawy min. kobietach i dzieciach którzy nie brali udziału w powstaniu byli łapani oraz masowo rozstrzeliwani przez Niemców a pod koniec Powstania Niemcy w ramach odwetu zniszczyli całą Warszawę.

Musimy pamiętać o bohaterach tego powstania o młodych ludziach którzy do tego stopnia umiłowali ojczyznę że oddali za nią życie. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

~Michał/Powstaniec

Muzyka ¶